Catarina.dk header image 2

Hold nu op!

onsdag d. 18. august 2010 kl. 09:15 · Gemt i Mig, Motion, Vejret · 20 kommentarer

Nu må det altså godt snart stoppe. Altså regnen. I aften skal jeg og en hel masse andre aktive personer, ud og løbe DHL stafet og at løbe på skovstier som sidstemand er altså bare en mudderet og fedtet affære. Jeg havde egentlig tænkt mig at cykle derind, da det sikkert er helt umuligt at få en parkeringsplads, men hvis det fortsætter sådan med at regne, tar’ jeg nok bilen, for så bliver jeg kun halvt så våd som på cykel. ;)

20 kommentarer ↓

  • Per

    Rigtig god fornøjelse ;-) for det bliver vist en smattet affære selvom regnen ved et mirakel skulle stoppe …

    • Catarina

      @Per: Ja, det smattede underlag kommer jeg nok ikke uden om, for det har regnet hele dagen. :)

      heldigvis er der noget der hedder et varmt bad når jeg returnere. :)

  • Helle K.

    God fornøjelse i aften :) Her regner det ikke, men det kommer der vist til senere – vi har ikke fået særlig meget regn i denne omgang.

    • Catarina

      @Helle K.: Håber det stopper inden aften og at I går helt fri, for det altså ret så deprimerende med al den regn. ;)

  • Arduinna

    Ikke lige det fedeste vejr at løbe i… Spec. ikke når man skal ud på smattede stier….
    Håber at det bliver tørvejr inden da, så det kun er de smattede stier du skal døje med….

    • Catarina

      @Arduinna: Regnvejr er ok at løbe i, men de smattede stier er jeg ikke glad for, mine skøre ankler (hybermobile led) har det ikke alt for godt med sådan et underlag. :)

  • Katja

    Øv – håber det stopper inden løbet går igang. Her skinner solen.

    Jeg skulle selv have løbet DHL d.30 (i kbh) men jeg har knæ problemer. Det startede 16/6 da jeg løb Alt for Damerne (10 km) jeg snublede efter 6-7 km og fik vanvittigt ondt. Har holdt 4 ugers pause, interval trænet stille og roligt men det går bare ikke :-( Så nu skal jeg til lægen på mandag….

    Skal du til Eremitageløbet i år ?? Hvis du mangler et start nummer til en løbe ven – ja så er mit til salg (knæet´s skyld) jeg når ikke at blive klar til 10/10.
    Købers eget navn kan jeg ændre til på hjemmesiden….så vedkommende ikke skal løbe i mit navn… Lad mig høre fra dig hvis det har interesse !
    Tak

    Venlig hilsen Katja

    • Catarina

      @Katja: Øv at du sådan er kommet til skade. Tror det er ret så fornuftigt at du holder dig i ro, krydser fingre for at det ikke er noget der tager alt for lang tid.

      Ja, jeg skal til Eremitageløb og jeg har allerede erhvervet mig et nummer. Men tak for tilbuddet. :)

  • Kim

    Jeg har altid synes der er ganske behageligt at løbe i regnvejr, men der er en charme ved alle typer vejr, hvilket blot er med til at give alsidighed. Håber dog du får godt vejr, for der er naturligvis en risiko for skader, når der løbes på smattede skovstier.

    • Catarina

      @Kim: Jeg synes egentlig også at regnvejr er ok at løbe i, men at være vildt våd og så skal have social hygge med mad bagefter er ikke fedt. Men det er dog de smattede stier der bekymre mig mest.

  • Katja

    Jeg håber ikke i drukner ….til DHL.

    Det var også mere ment som en forespørgsel om du har en bekendt som mangler et nr :-) Jeg havde da på fornemmelsen at du selvfølgelig har købt dit.

    • Catarina

      @Katja: Det holdt faktisk tørt så ingen af os nåede at løbe i regn, men der var lidt smattet. :)

      Mange tak, jeg skal se om jeg kender nogen som gerne vil med. :) Jeg skriver hvis det bliver aktuelt. Tak. :D

  • Therese

    Nøj, det blir da en “klam” affære :-) Mon man kan løbe i vaders? Hi hi

  • Jens

    Stakkels jer. Jeg håber ikke, at I blev alt for våde og kolde. Synd det ikke var i dag, hvor vejret er meget bedre!

    • Catarina

      @Jens: Der er som også DHL i dag, men det er anden afdeling, og der skal vi ikke løbe, men godt at de i det mindste måske for en super flot aften. :)

  • Arduinna

    Som brille-bruger syntes jeg at regnvejr er noget lort at løbe i…. Men jeg kunne finde andet vejr der er værre….
    Dejligt at I fik tørvejr :)

    • Catarina

      @Arduinna: Da jeg brugte brille løb jeg aldrig med dem. I det hele taget tager jeg alle smykker og briller af, når jeg dyrker sport. :D

  • Søren

    Hej Catarina. Jeg fandt dit blog-indlæg fordi jeg søgte på Eremitageløbs-startnumre til salg, så denne kommentar er egentlig mest @Katja:
    Ærgerligt med dit knæ. Hvis du endnu ikke har fået afsat dit startnummer er jeg meget interesseret i at overtage det. Jeg ved at Catarina vil give beskeden videre … og håber at høre fra dig.
    Mange hilsner (og god bedring)
    Søren