Søren og jeg kørte en lille ”søndagstur” på denne fredag. Christian gad ikke med, han ville hellere gå med lodsedler sammen med en kammerat.
Vi kørte mod nord ad små og snoede veje og havnede i Bogense. Der er sket meget i Bogense siden jeg var der sidst, det var omkring slutningen af 80’erne.
Bogense har fået en meget flot havnepromenade og der er blevet restaureret og bygget nyt hele vejen ud.
Vi gik ind på det lille, men hyggelige, Lunds Hotel og fik kaffe, da de havde en terrasse som lå fuldstændig i læ for vinden.
Selv ænderne synes at nyde det gode vejr.
Der var mange smukke og gamle skibe i den havnen.
4 kommentar
Helle
7. april 2007 at 07:36Hyggelig by, Bogense. Jeg er faktisk født der.
Det hænder vores cykelture går den vej – altså når vi laver en længere tur. Middelfart-Bogense tur-retur ad de små landeveje bliver hurtigt en træningstur på omkring 80 kilometer.
Hege
7. april 2007 at 09:07Ser man det: Bogense, et sted jeg aldri har hørt om. Og et hyggelig hotell med lave priser. Dit må vi. Vi jakter alltid på nye steder vi kan besøke når vi er i Danmark, og her kom det en mulighet flyvende gjennom luften. Takk for det og for de fine bildene.
Laila
7. april 2007 at 09:25Hva´er der med havnemiljøer.. De gør et eller andet ved mig!? Måske har jeg været fisker i et tidligere liv??
Tak for billederne.. de er smukke!
Catarina
7. april 2007 at 15:01Det er noget af en træningstur Helle, men en smuk en. Det er sjovt at du er født deroppe 🙂
Der er dog kun 5 værelser Hege, så man skal nok bestille i forvejen.
Ja… det kan godt være Laila 🙂 eller også er det fordi vi alle stammer fra havet.