Dagen startede rigtig godt, solen skinnede og min tur ud i haven med kameraet var hyggelig. Aviserne blev læst igennem og det samme gjorde diverse blogs, der blev shoppet lidt, tøjet blev strøget og badet blev nydt. Men så var det som om, at der var én der fyldte min kop med citron, for fy for pokker hvor blev jeg lige pludselig i et sært surt humør. Det var som om at intet af det jeg rørte ved, ville som jeg ville og det ikke bare irriterede mig, det pissede i den grad af. Øv hvor kan jeg ikke lide mig selv når jeg er sådan en sur gammel gimpe.
Nå – nu er det heldigvis holdt igen og jeg er ikke længer sur. Det værste er bare at jeg egentlig ikke kan se hvorfor jeg skulle blive så sur. Og de småting der gik mig imod, havde jeg, hvis det var sket i går, bare trukket på skuldrene af.
Nu vil jeg gå ud og begynde forberedelserne af frikadeller med stuvede spidskål.
4 kommentar
Joan
21. september 2008 at 16:33Åh kender godt den slags dage. De starter godt og så lige pludselig….. Godt du er kommet ovenpå igen 🙂
Karolina
21. september 2008 at 17:18Det kender jeg alt for godt. Prøv at drikke melissa… man bliver faktisk hurtigt “sød” igen. 🙂
Perle
21. september 2008 at 18:37Vist en kvindeting 😉 Kan selv have dage hvor humøret ligger meget lavt uden en egentlig årsag.
Dejligt at du er glad igen.
Catarina
21. september 2008 at 19:32Joan
Det varede heldigvis ikke så længe. 😉
Karolina
Det må jeg prøve næste gang. 😀
Perle
Tror jeg også. Det er sjældent det kommer over mig, men når det gør, er det ret træls. 🙂