Menu
Hverdagen

Gravearbejde

Ja, nu har jeg været ude og skovle for 3. gang i dag. Det er mange år siden jeg har set så meget sne og i radioen lover de at der i nat kommer snestorm og de advare mod al udkørsel.

Masser-af-sne

9 kommentar

  • Søren (Kbh)
    16. december 2009 at 17:29

    Catarina, du kan bygge en snemand. Det kan du også med mit julekort:
    http://ecard.ashland.edu/index.php?ecardYear=2004adm
    Med al den skovlen sne får du så meget motion, at du ikke behøver gå til spinning 🙂

    Reply
    • Catarina
      16. december 2009 at 19:05

      Søren (Kbh)
      Den sne der er faldet er en smule for fin til at bygge en snemand af, så tak for dit link som virker fint her. 🙂

      Nej jeg skal heller ikke til spinning før i morgen aften. 🙂

      Reply
  • Søren (Kbh)
    16. december 2009 at 17:53

    Mærkeligt Catarina. Linket virker ikke på din blog. Det virker fint på min egen. Jeg må sige undskyld.

    Reply
  • anjoe
    16. december 2009 at 18:30

    Nu vil jeg logisk nok ikke blande mig i Søren udi det københavnske, men jeg vil på niende år pive over ikke at score lidt hyggeligt sne her på Midtlolland… dejligt at du på Fyn kan vise fotos 😀

    Reply
    • Catarina
      16. december 2009 at 19:08

      anjo
      Aii har du ikke haft sne i NI år – jeg puster skyerne ned til dig, så du også kan nyde den hvide dyne. 🙂

      Reply
  • Lene
    16. december 2009 at 19:03

    Må sige at jeg er misundelig, for slet ikke at tale om mine drenge. Kom til at vise dem dine fotos, nu er de overbeviste om at der kommer sne til jul.

    Reply
    • Catarina
      16. december 2009 at 19:10

      Lene
      Nøj hvor jeg håber I også får sne, for der er ikke noget bedre end at lege i sne når man er barn (host…. jeg kan også som voksen lide at lege i sne 😉 )

      Det ville være dejligt hvis det blev en hvis jul i år.

      Reply
  • Fru E
    16. december 2009 at 19:38

    Det er helt ekstremt så meget sne der er faldet og hvor stor en indvirkning der har på trafikken. Jeg var med ældstepigen i svømmehallen i morges og kørte kl. 6 og der var kun begyndende fnug. Da vi kom ud derfra var der 5 cm over det hele. Det to mig 2 TIMER at køre 20 km. Gaaab.

    Hjemturen gik fint og stille, tog en time mod de sædvanlige 35 minutter. Det er ikke urimeligt med det vejr. Men jeg fik mig et godt grin da jeg kom hjem. 50 cm sne i indkørelsen og derved ingen mulighed for, at komme ind og parkere 🙂 Vi skovlede og skovlede gemalen, ældstepigen og jeg. Men hvor pokker skal man lægge al det sne?

    Godt jeg skal arbejde hjemme i morgen 😉

    Reply
    • Catarina
      16. december 2009 at 19:58

      Fru E
      Det er også vildt at det bare har sneet og sneet hele dagen uden ophold, det tror jeg ikke jeg har oplevet siden jeg var barn. 🙂

      Det tog Søren lidt mere end tre timer at køre fra Kolding, så det trak tænder ud. Jeg tror også Søren vælger nok også at arbejde hjemme i morgen.

      Jeg er lidt spændt på hvordan det udvikler sig i nattens løb. 🙂

      Kan I alle have en god aften.

      PS. Glæder mig til at møde dig d. 9. januar. 🙂

      Reply

Skriv en kommentar