Menu
Dagligdagen

#FebruaryFICTION 1

Hun er på vej hjem fra en glad aften i byen med veninderne, da hun hører skridt bag sig. Nakkehårene rejser sig og hele kroppen er på vagt, da skridten tager til og nærmer sig hurtigere og hurtigere. Hun mærker nøglebundtet i jakkelommen. Hun griber hårdt om nøglerne, så der stikker en nøgle ud mellem hver finger, sådan at de danner et knojern. Pludselig er skridtene helt tæt på og hun mærker en hånd på sin skulder. Hun drejer sig og ser ind i en ung mands ansigt. Manden smiler og spørger “Ved du I hvilken retning banegården ligger”?

· · · · · · · · · · · · · · · · · · ·

IMG_0413 copy

Skriv små stykker fiktion i februar. Del dem digitalt. Rammerne er som følger:

Der er ingen grænser for, hvad du kan skrive om, eller hvilket sprog du kan skrive på, men der er nogle få regler, du skal overholde:

1) Historien må maksimalt være på 100 ord
2) Du skal tilstræbe, at der en begyndelse, en midte og en slutning
3) Historien skal deles med nogen, enten digitalt, ved opslag, oplæsning eller ved overrækkelse.
4) Du bestemmer, bare dine historier bliver delt
5) Du skal bruge #FebruaryFiction, når du deler digitalt
6) Gør det hver dag, hver anden dag eller hver uge, men gør det hele februar
7) Alle kan fortælle, og du er ingen undtagelse.

Læs mere om projektet her.

2 kommentar

  • Karin
    8. februar 2016 at 21:14

    Jeg vil nyde din #FebruaryFICTION – her 1. glæder mig allerede til 2. 🙂
    Jeg vælger ikke at være med, har et andet projekt, noget jeg havde håbet var påbegyndt allerede den 1. februar, men det skulle lige koordineres med 1. anden person, så det bliver først med startskud 10. februar. Du skal nok hører om det på et tidspunkt, men i øjeblikket er tys tys 😉

    Reply
    • Catarina
      9. februar 2016 at 10:05

      Jar har et par stykker i ærmet og skal bare lige have dem kogt ned, så de ikke fylder mere end 100 ord. Jeg har faktisk ikke hørt om det før end i år. 🙂
      Uha, nu gør du det godt nok spændende og jeg glæder mig da vildt til at hører hvad du har fundet på 😀
      Ha’ en dejlig dag.

      Reply

Skriv en kommentar