Solopgangen over det Indiske Ocean er helt og aldeles smuk og hvis du lige tænker på at vi er lidt syd for ækvator, så går solen ikke sådan skråt op, som herhjemme, men lige op. Billedet her er taget med en lidt længere eksponering, derfor ser vandet helt “blødt” ud.
Der var rigtig mange og særdeles aktive små firben, som kunne skifte i farven, denne var rød da jeg tog billedet, men ofte var de bare almindelige brune i det. Selv i middagsheden, kunne de finde på at løbe rundt og lede efter små insekter.
Der var et par enkelte hejre, som gik og spankulerede i vandkanten på udkik efter nogle af dem mange små fisk for også holdt til hele inde på det lave vand.
Solnedgangen, som var ind mod lagunen var et lige så smukt syn, som solopgangen mod det Indiske Ocean var.
Baren mod lagunen var placeret så solnedgangen rigtig kunne nydes.
Søren, Anita og jeg får lige en lille non-alkolisk drink, inden vi skal have aftensmad.
4 kommentar
Karin
3. april 2016 at 06:53Når man er så tæt på ækvator er en sol opgang/nedgang noget der går meget stærk, så super ide med en hyggekrog til drinken inden spisetid.
Fantastiske minder fra en vidunderlig ferie i det Indiske Ocean.
Catarina
4. april 2016 at 07:23Der var dvirkelig gang i den sol og det var med at passe på, for den brændte hårdt. 🙂
Celena
3. april 2016 at 13:11Hvor smuk!!
Catarina
4. april 2016 at 07:25It sure was Celena 😀