Menu
Camping i Europa / Campingferie 2016

Bort-Les-Orgues på en markedsdag

Som regel er der markeder i de mindre byer om lørdagen, sådan et med frugt, grønt, kød, fisk og ikke mindst blomster. Så vi tog chancen og kørte ned af bjerget for at se om min formodning holdt stik. Det gjorde den. I de fleste af de mindre byer vi som regel lægger vejen forbi på vores ferier, er der et lille torv, hvor det er muligt at parkere under platantræernes skygger og sådan er det også i Bort-Les-Orgues. Vi var dog ikke heldige at der var en plads ledig da vi ankom, så vi fortsatte en lille stykke hen af vejen, hvor Carrefour har en forretning med tilhørende parkeringsplads, hvor vi kunne parkere. Derfra var der ikke langt op til gågaden og oppe ved og omkring kirken og bag rådhuset, fandt vi markedet. Det er utroligt lækkert at gå og småhandle på sådan et markede, for vi ved at alle varerne er fra nærområdet og dem der sælger dem er også dem der dyrker dem.

På vej op til markedet kom vi, som så ofte forbi en bager og noget jeg bare altid SKAL have når vi er i Frankrig er en ‘meringue au chocolat’. Denne sommerferie har endnu ikke budt på nogle, da ingen af de bagere vi kom forbi, havde nogle med chokolade, men det havde denne lille bager i gågaden i Bort-Les-Orgues.

Sommerferie_07232016_159 copy

Efter turen igennem markedet, satte vi os ved en af de små cafeér og fik en kaffe og en cappuccino og bare nød at have tid og ferie.

8 kommentar

  • Pernille
    24. juli 2016 at 20:52

    Skønne billeder 🙂

    Reply
    • Catarina
      29. juli 2016 at 08:59

      Her er virkelig skønt 😀

      Reply
  • Jan
    24. juli 2016 at 20:53

    Selvom jeg næsten lige – for en måneds tid siden – har været i Frankrig (Normandiet og Bretagne), så kan man altså godt blive misundelig.

    Hvordan går det for resten med at tale fransk ? Du har jo brugt vinteren på det, så vidt jeg husker.

    Reply
    • Catarina
      29. juli 2016 at 09:00

      Frankrig er bare betagende og jeg har endnu ikke været et sted hvor jeg ikke har følt mig velkommen. 😀
      Det går sådan nogetlunde med det franske, men jeg glæder mig til at få meget mere på den næste mange vintre. 😉

      Reply
  • Celena
    25. juli 2016 at 13:28

    Your pictures are so beautiful…. and now I am hungry 😉

    Reply
    • Catarina
      29. juli 2016 at 09:00

      Hi hi, I’ll send you some 😀

      Reply
  • Karin
    29. juli 2016 at 20:18

    Dejlige billeder, og det hvor du posere, wau, det er godt.
    Lækker kage du der har fået fat i, jeg drømmer bare videre og tygger en gulerod 😉
    Det er skønt med disse markeder, savner lidt vi ikke har det mere her i byen.

    Reply
    • Catarina
      30. juli 2016 at 07:42

      Hi hi, det billede bar mere som sjov og vi grine lidt af det, men altså.. jeg elsker de træer og deres smukke stammer og kroner 😀

      Reply

Skriv en kommentar