Ældste sønnen har lige været et smut forbi, hvor han er hjemme fra Riga, hvor han bor og arbejder. Han kom i går, men skulle desværre allerede videre i dag, da han skulle til Flensborg for at fejre, hans mormors 85 års fødselsdag. Vi nød det korte besøg og hørte om meget af det han foretager sig i Riga.
Da han boede i København sang han i flere år i kor. Nu har han også fundet et kor i Riga og hold nu op hvor synger de smukt.
Han fortæller at han ikke ved hvad alle ordene endnu betyder, men kan han synge dem alle. Flot!
Til sommer skal han og kortet optræde på en stor sang festival – RIGA – XXVII Latvian Nationwide Song and XVII Dance Celebration. Det bliver en spændende oplevelse for ham og helt sikkert også storslået. Ærgerligt at vi er på ferie på det tidspunkt, ellers havde vi kunne tage derover og se og høre det.
Du han, herunder, høre hvor smukt de synger og han kan også ses midt i billedet ved 3:48.
4 kommentar
Kirsten
5. maj 2023 at 22:43Jo, det er virkelig smukt, og hvor er det skønt for ham, at han har fundet sådan en dygtigt kor han kan være med i.
Hvis I ikke allerede har været i Riga for at besøge ham, synes jeg helt klar I skal tage et smut derover. Det er en virkelig dejlig by.
Catarina
6. maj 2023 at 09:20Ja det er så dejligt og bare det at han har mod på det og trives, er det dejligt. Vi har endnu til gode at besøge Riga, men det er da på listen 😀 og Daniel er også vældig mad for byen.
Karin
6. juli 2023 at 06:25Så skønt med besøg af guldet ❤️ det er jo ikke lige så ofte turen hår forbi Odense eller Riga.
Hvor kan jeg mærke lysten til at være med i et kor igen, når jeg hører noget så smukt. Har så mange dejlige minder fra min tid i korsammenhæng.
Catarina
10. august 2023 at 18:13Ja, der er altså fantastisk at får besøg, nå nu de ikke er lige ved siden af til dagligt 😀
Du må se om du evt kan finde et kor her til vinter 😀