I går sidst på dagen skulle Odenses nye udendørs skøjtebane indvies. Det er første gang i mange år, vi igen har haft en rigtig udendørs skøjtebane i Odense. Den sidste lå på Gråbrødre Plads, hvor den stod fra 2002 og frem til sæsonen 2009/2010. Gråbrødre Plads er næsten omkredset af caféer på to sider og Gråbrødre Kloster på den tredje, så en fin lille, tæt plads. Vi voksne kunne sidde udenfor ved caféerne med en kop varm kakao, mens ungerne skøjtede rundt. Det var småt, og der var en helt vildt hyggelig stemning.

Der er en helt anden stemning på Flakhaven, hvor alt er mere åbent, og hvor der på en måde er højere til himlen.
Den nye bane ligger midt på Flakhaven foran rådhuset. Den er en smule større end den gamle, og selve pladsen foran rådhuset er også mere åben. Banen ligger rigtig fint ved siden af det store juletræ, og på den modsatte side ligger der en pop-up-café, som har åbent i de samme tider som skøjtebanen – fra kl. 10.00 til 21.00 hver dag frem til skolernes vinterferie. I pop-up-caféen kan der købes kaffe, te, varm chokolade, pandekager og toast. Rundt omkring, på samme side som caféen, er der sat nogle fine stole med lammeskind og borde/bænkesæt op. Over skøjtebanen er der også hængt en masse julelys, så det hele er flot oplyst.

Indvielsen af den nye skøjtebane tiltrak en del mennesker, og der var god stemning. Specielt var der mange børn, som ventede spændt, mest fordi de snart skulle ind og stå på skøjter. Borgmesteren holdt en kort tale og klippede snoren, hvorefter han tog en lille runde på isen alene.
Efter borgmesterens lille runde kom en danser fra Odense Balletten ud på isen og dansede til “Miraklernes tid”. Smukt. Efter balletdanseren fik de mindste fra OIK lov til at løbe på banen og uddele karameller til alle, der havde lyst. Det var mest børnene, der stod sammen med deres forældre, men et par voksne snuppede nu også en enkelt. Jeg gjorde nu ikke.
Banen er etableret i samarbejde mellem Odense Kommune og Odense Cityforening, med støtte fra Albani Fonden og Møllerens Fond.




Da den officielle åbning var overstået, var det nu tid til, at alle andre kunne få en tur på banen, og der var mange, der stod i kø for at leje skøjter, mens jeg stod og ventede på min surdejstoast, som jeg havde bestilt i pop-up-caféen, inden jeg igen ville gå hjem.
Jeg skal helt sikker forbi og kikke igen, og måske endda også lige prøve en tur. 😉

Ingen kommentar