Det er ikke fordi der sker noget ud over det sædvanlig, men tiden løber, som sandet løbe ud mellem fingrene og inden jeg får set mig om, er det eftermiddag og Søren er atter hjemme.
Nu er det selvfølgelig ikke sådan at jeg intet laver. Jeg kikker jeg efter job og skriver ansøgninger, opdater CV, går i jobklub, for det skal jeg. Men jeg får også vasket tøj, gjort lidt rent, ordnet blomster, samlet æbler fra græsplænen, slået græs, fjernet ukrudt, fejet og alt muligt andet.
Og når fritiden banker på, så bliver det til en del løberri og spinning, alt i alt bliver det vel til, i gennemsnit, én times motion om dagen og det er dejligt.
Så det er bestemt ikke fordi jeg keder mig og ikke har noget at skrive om, men jeg gider ikke skrive om det samme hele tiden. Og sådan som mine hverdage er, så vil det bare være gentagelser.
6 kommentar
Fru E
10. september 2009 at 21:09Det kan jeg også godt forstå. Man kan godt leve med gentagelser i sin hverdag i en tid, men måske er det ikke så sjovt at skrive om dem.
Hvordan går det med jobsøgningen?
Catarina
11. september 2009 at 10:15Fru E
Jeg kan saktens leve med dem, men at skrive om dem er noget andet. 😉
Jobsøgningen, går fint. 🙂
Shabby Marianne
11. september 2009 at 07:07Almindelige hverdage er ikke at kimse af – og jeg syntes at du laver en masse 🙂
Catarina
11. september 2009 at 10:16Marianne
Jeg siger heller ikke den er god, men der er bare ikke stof nok til at blogge om, bare se mine to sidste indlæg. 😀
Karolina
11. september 2009 at 10:02Det kender jeg alt for godt. Og selv om man har masse af fritid og det er super dejligt at have det, savner man lidt “det rigtige job”.Det gør jeg i hvert fald …
Du må have en dejlig dag!
Catarina
11. september 2009 at 10:17Karolina
Jeg nyder i den grad min fritid, men det er da klar at jeg også godt ville have noget at rive i. Jeg vipper begge veje. 😀