Jeg startede ellers søndagen med at sove dejligt længe og sad længe i “bar r** og ingenting” og nød morgenteen. Så ringede telefonen og jeg kunne se på displayet at det var min mor. Min far var ved at blive kørt på sygehuset, men store smerter i brystet og slemt åndenød.
Jeg skynte mig i tøjet og fik en tandbørste i munden inden jeg kørte ud til OUH. Jeg fandt dem på hjerteafdelingen hvor der er gang i diverse maskiner. De fandt hurtigt ud af at infektionstallene i kroppen på far var alt for høje og at han havde feber. Senere fandt de også ud af, at min far havde vand i lungerne og omkring hjertet. De satte en tømning af lungerne igang. 1 1/2 liter væsker var der. I aftes blev han så kørt ned til operationen, da det er der de udføre tømning af væske ved hjertet. 1/2 l væske var der omkring hjertet. Så tror da pokker at han ikke har kunne trække vejret og har haft ondt.
I eftermiddag skal jeg sammen med min mor ind og se til ham og høre mere.
24 kommentar
Mette
20. januar 2014 at 10:52Åh Catarina de er ikke sjove de opkald og sikke en omgang din far har været igennem.
Jeg håber din far bliver rask hurtigst muligt.
God bedring til ham og kram til jer.
Catarina
20. januar 2014 at 18:38Tak skal du have Mette. Han har det noget bedre i dag, efter tømningen af væske, men stadig ret medtaget.
Vi håber det nu kommer til at går fremad med ham. 🙂
Helle K.
20. januar 2014 at 11:59Sikke en forskrækkelse 🙁 jeg håber, at det hele går godt, og han hurtig er på benene igen. God bedring. Knus og kram fra mig.
Catarina
20. januar 2014 at 18:39Mange tak Helle K. Det har hjulpet meget med vejrtrækningen, nu al væsken er fjernet. 🙂
susanne
20. januar 2014 at 13:23Åh for pokker da, sikke noget møj, håber han kommer godt igennem det. Knus 😉
Catarina
20. januar 2014 at 18:39Ja, det er ikke det fedeste. Men heldigvis går det fremad nu væsken er drænet. 🙂
Liselotte
20. januar 2014 at 14:37Åh for pokker en forskrækkelse. Jeg ønsker alt det bedste for din far.
Catarina
20. januar 2014 at 18:40Mange tak skal du have Liselotte. Det går fremad nu da væsken er væk, nu skal de bare finde ud af hvorfor den kom.
Yt
20. januar 2014 at 14:40Ikke de rareste opkald.
Dejligt du kan være der for dem.
Håber snart han er frisk igen
Catarina
20. januar 2014 at 18:41Tak skal du have Yt – han har de bedre i dag, nu da alt væske er væk og han kan trække vejret igen.
Trine
20. januar 2014 at 14:53Sikke en omgang… Det er sådanne opkald man frygter.
Håber at han har det bedre…
Kram og tanker til jer alle sammen
Catarina
20. januar 2014 at 18:42Det er slet ikke sådanne opkald man ønsker. Men han har det bedre i dag og nu skal de bare finde ud af hvorfor han fik væske i lungerne og hjertet. Tak for de gode tanker.
Christina
20. januar 2014 at 15:27Håber din far snart er frisk igen, Catarina
Tanker til dig og familien.
Catarina
20. januar 2014 at 18:43Tusinde tak skal du have Christina. Han har det væsentligt bedre i dag, nu alt væsken er væk.
Ravogkrat
20. januar 2014 at 16:11Det var dog frygteligt Catarina …. Godt at han kom på hospitalet i tide. Knus og varme tanker til jer <3
Catarina
20. januar 2014 at 18:43Ja, det var godt at han var opmærksom og fik hjælp. Han har det bedre i dag og forhåbentlig finder de snart ud af hvorfor lunger og hjertet blev fyldt med væske.
Mette
20. januar 2014 at 16:15Åh det er jeg godt nok ked af at høre. Jeg føler med dig! Det var en grim forskrækkelse. Håber alt bliver godt igen. Knus knus
Catarina
20. januar 2014 at 18:44Ja, det er ikke sjovt når det er en af ens nærmeste der bliver ramt. Han har det bedre i dag og så håber vi bare det går endnu bedre i morgen. Knus
Jannie
20. januar 2014 at 19:42Puh! Håber de finder årsagen hurtigt og godt han har det bedre nu. Har han ikke været indlagt før? Knus
Catarina
21. januar 2014 at 06:49Jow, det var han, for han havde jo en blodprop for to måneder siden.
Karin Abildhauge
20. januar 2014 at 21:42Uha da en brat opvågning.
Jeg krydser fingre for der hurtigt findes en årsag, og løsningen er simpel og det hele er hurtigt overstået.
Sender dig masser af gode varme tanker i denne tid.
Kæmpe kram til dig herfra.
Catarina
21. januar 2014 at 06:50Tak Karin. Ja, vi håber også at de finder ud af årsagen hurtigt og han dermed slipper for flere grimme oplevelser ala den. Tak for de gode tanker og kram.
Layoni
21. januar 2014 at 07:55Uh sikken en grim oplevelse.Er jeg oprigtigt ked af og læse, og håber det bedste for din Far, at han ikke skal opleve det igen. Håber I alle er kommet Jer over forskrækkelsen, og er glad for, at det går bedre med ham igen….
Masser af varme tanker og kram herfra det sønderjyske
Catarina
21. januar 2014 at 12:16Han har det bedre nu væske er væk. Nu skal de så bare finde ud af årsagen til at væsken kom. Tak for de varme tanker og kram Layoni. 🙂