Menu
Hverdagen

Ikke fordi det kan ses

Altså, nu er det sgu da lige før jeg føler mig hellig eller noget i den retning. For morgen har igen bragt mig vidt omkring i det der husarbejde, som jeg egentlig ikke synes er det fedeste, men noget der bare skal gøren en gang imellem.

20130224-092145.jpg

Det huslige denne, højhellige, søndag er at alt sengetøjet i hytten er blevet flået af dyner og puder og er ved at blive vasket, mens selvsamme dyner og puder ligger uden i det fri og hygger (eller hvad de nu gør). Og mens vaskemaskinen klare det hårde arbejde, har jeg lige afsluttet viskningen af samtlige vinduer. Altså kun indenfor, for jeg gider ikke ud i kulden i dag. Så det kan egentlig ikke ses, altså af andre end mig. 😉

10 kommentar

  • Helle
    24. februar 2013 at 09:27

    Så flittig du er 🙂 får jo dårlig samvittighed 😉 ……. Nej vi vil nyde den sidste vinterferie dag……i snevejr 🙁
    God søndag til dig og dine 🙂

    Reply
    • Catarina
      24. februar 2013 at 10:01

      Her sner det osse Helle og ærligtalt, så gider jeg ikke det der sne mere. 😕

      Her nydes søndagen og med udsigt til en velduftende seng i aften, og alt klart til den kommende uge, bliver det en god søndag.

      I må hygge og nyde den sidste feriedag i denne omgang. 🙂

      Reply
  • Nola
    24. februar 2013 at 10:33

    Hvor er du flittig 🙂 Her er det gået lidt trægt idag, for der er for mange ting der liiiiiige skal kigges på….. men nu står den på løb i -2 grader, det er heller ikke lige det bedste jeg ved.
    Rigtig god søndag 🙂

    Reply
    • Catarina
      24. februar 2013 at 11:29

      – grader er ikke altid det fedeste at løbe i, kun hvis det er sol og en smuk blå himmel, så er det ok. God fornøjelse og god søndag Nola. 🙂

      Reply
  • Susanne
    24. februar 2013 at 11:17

    Sikke flittig du er, det med dyner, puder og betræk, det er så skønt når det har fået den helt store tur, med luftning og lign. Uha, jeg skal også have ordnet vinduer indfor, når nu stuen er nymalet kan jeg jo ikke rigtig lade vinduerne være, vel !! Ha´en rigtig dejlig søndag

    Reply
    • Catarina
      24. februar 2013 at 11:31

      Aii, det kan du ikke Susanne og faktisk tager det egentlig ikke så længe når man bare lige tager sig sammen. 🙂

      Jeg elsker at lægge mig i dyner som har været ude i frosten, de er bare på en eller anden måde mere friske. 🙂

      Rigtig god og dejlig søndag til dig. 🙂

      Reply
  • Kaja
    24. februar 2013 at 12:46

    Hold da op hvor er du flittig. Her har det drysset med fin sne hele dagen, så sengetøjet skal i hvert fald ikke ud.
    Vi er ved at komme ovenpå efter en omgang snue/influenza. I dag har vi besøgt svigermor på plejehjemmet, vi håber vi er over den tid, hvor vi smitter.
    Dine napoleonshatte ser meget lækre ud, hvor katten får du al den energi fra. Jeg nøjedes med at bage tebirkes fra supermarkedet. De smager faktisk også godt, men man skal ikke tænke på den slanke linie, når de fortæres -;)
    Slap nu af i eftermiddag, hilsen Kaja

    Reply
    • Catarina
      24. februar 2013 at 13:36

      Vi er så heldige at vi på den ene side af huset har et ca. 2 meters udhæng, så der kan både vasketøj og sengetøj komme ud uden at blive vådt, her har det nemlig også sneet sådan on/off hele formiddagen. 🙂

      Dejlig at i er kommet nogenlunde ovenpå efter en træls influenza og at I dermed godt kunne besøge svigermor. For de ældre bliver hurtigt smittet, hvis man ikke passer på.

      Jeg elsker også tebirkes og kan snildt fonde på at købe dem hos bageren eller i supermarkedet. Men i weekenderne, prøver jeg at bage lidt, da det også er der vi “tillader” os selv at synde. Energien får jeg nok fordi jeg kun har en enkelt søn herhjemme og han er snart 19 og så er der jo ikke så meget andet der tager min energi. 😉

      Jeg tager en slapper resten af dagen, så jeg kan være klar til arbejdsdagen i morgen.

      Ha’ en rigtig god søndag Kaja. 🙂

      Reply
  • Mona Honnens
    24. februar 2013 at 13:24

    Du er godt nok flittig. Det med at vaske sengetøj, den tanke strejfede mig også her til morgen, og det er her med gjort, men dynerne er og bliver inde lidt endnu ;O) men uanset hvad så er det bare lækkert at komme i rent sengetøj.

    Mona

    Reply
    • Catarina
      24. februar 2013 at 13:38

      Du har da så sandelig også været flittig Mona. 🙂 Sådan en omgang rent sengetøj er næste noget af det bedste en søndag aften kan byde op og så er det skønt når det er gjort. 🙂

      Ha’ en god søndag ikke. 🙂

      Reply

Skriv en kommentar