Et eller ander sted, kunne vet være enormt sjovt, hvis temperaturen i dag havde været en 5-10 grader koldere. For hvis den havde været det, så havde alt dem våde regn og den stive kuling som jeg oplevede på men formiddagsgåtur, nemlig været en regulær snestorm og hold nu op det havde pyntet på landskabet med sådan en omgang hvidt. Ja, det var så havd jeg drømte om, mens jeg gik der i den smukke natur.
Nu sidder jeg med benene oppe, glad for at dagens 1½ motion er klaret og jeg ikke behøver skal ud i den alt for våde regn igen.
Juletræet står og lyser, sønnike er lige vågnet og har fået dagens første måltid. Måske jeg senere snupper mig en lille én på øjet. Bare fordi jeg kan.
God 1. juledag.
4 kommentar
Celena
25. december 2016 at 14:21As always, I am happy to share our snow with you…. except that- today- it is more ice than anything else 😛 Happy 1 Juledag to you and your family xox
Catarina
25. december 2016 at 20:21I have som skates, so bring on the ice 😀
I wish you all a fantastic 2. Christmas Day 😀
Karin
26. december 2016 at 09:46Pyha ja, det var blæsende og regnfuldt, vi fik dog også noget sol her.
I dag blæser det op, det er allerede begyndt, regnen følger med, det er byger, iflg. min vejrapp er middelvinden 12 m/s med vindstød af 20 m/s pt. og vil stige i løbet af eftermiddagen og aftenen til middelvind på 17 m/s og vindstød på 28 m/s og først falde meget langsomt gennem tirsdagen – natten til onsdag ser lovende ud 🙂
Hvor kunne det være hyggeligt med sne, fik lige en hilsen fra ældstepigen, de er på ferie i Østrig, og her var vejret præcis som vi drømmer om i julen.
Catarina
29. december 2016 at 17:03Her blæste det også hele dagen og aftenen og selv da Sebastian kom med Cleo og kørte videre mod KBH, blæste det kraftigt. Heldigvis kom han sikkert hjem og vi fik selvfølgelig en sms da han var sikkert hjemme 😀
Jeg tror først at vi får sne når vi engang når en stykke længere hen i januar, eller måske først i februar.
Jul i Østrig, må virkelig få julestemningen op på et ekstra niveau og jeg gad da godt prøve det. 😀