Menu
Motion

Der var 6, så 4 og nu 2

Nogle gange er det bare ikke til at vide, hvordan ens krop har det, næsten et helt år ud i fremtiden og andre gange er det mest hovedet, der ikke lige kan følge med, og andre gange igen, kommer arbejdet i vejen for de ting man ellers havde planlagt.

I årets udgave af Tøse-Runden, startede vi med at være 6 seje qvinder som skulle deltage, så røg der to, da de slet ikke var klar til at sidde i sadlen i så mange timer. Derefter rød der to mere, den ene pga. en arbejdsvagt som ikke kunne byttes og den anden har fået forbud af fyssen i at sidde på en cykel i så lang tid. Så nu er vi to. De sejeste er vi enige om. Nemlig de to som for tre år siden startede denne hyggelige tradition med at cykle 112 km.

Næste år er vi i hvertfald og to, nemlig Pia og jeg, om vi bliver flere vil tiden vise. Men vi glæder os begge til at tilbringe lørdagen i solskin på den smukke tur syd for Køge. I morgen over middag pakker jeg bilen og begiver mig mod Køge hvor Pia og jeg skal mødes og ha’ en hyggelig aften i Køge midtby, som ligesom de andre år, holder ‘open-by-night’ for alle os qvinder som fylder godt op i byen.

8 kommentar

  • Tina Liel
    30. maj 2014 at 22:23

    Godt at der i det mindste er jer to tilbage 😉 I giver den bare gas imorgen. Det er en dejlig tradition og mon ikke flere er i kampform næste år! God tur♥

    Reply
    • Catarina
      31. maj 2014 at 19:56

      Ja det var heldigt at jeg ikke skulle alene afsted, så havde fredagaftens-hygge nok ikke blevet så hyggelig. 😉

      Reply
  • Celena
    30. maj 2014 at 23:28

    Good luck with the trip! I am sure that you will have a fantastic time with your friend…. and your Italian 😉

    Reply
    • Catarina
      31. maj 2014 at 19:56

      Thanks Celena – we had at fine friday evening go an grate run. 🙂

      Reply
  • Bot
    31. maj 2014 at 19:03

    I er for seje – hip hip huuuuuurra !!!!!!
    Janse var lidt træt af at hun ikke kunne deltage og I var I vores tanker.

    Reply
    • Catarina
      31. maj 2014 at 19:54

      Hejsa i to dejlige qvinder
      I var også i vores tanker i går og vi håber Janse og du kommer til næste år. 🙂

      Reply
  • Karin Abildhauge
    5. juni 2014 at 06:32

    Ingen kan vide hvad fremtiden byder, og heldigvis for det. Det at have plads til at drømme, og i dette tilfælde træne op til er så fantastisk. I Love It. <3

    Reply
    • Catarina
      5. juni 2014 at 12:39

      Og selvom vi kun var to, hyggede vi os og måske vi bliver flere næste år, elers er det som også ok. 😀

      Reply

Skriv en kommentar